Czym są roboty wyszukiwarek?

Odnalezienie danej strony internetowej za pomocą wyszukiwarki nie jest rzeczą trudną z punktu widzenia końcowego użytkownika. Wystarczy jedynie wpisać określoną frazę, kliknąć przycisk „Szukaj” i w jednej chwili mamy przed sobą setki potencjalnie interesujących wyników. Jednak patrząc na tę kwestię od zaplecza, nie jest już ona tak klarowna.

czym_sa_roboty_wyszukiwarek.jpgGłównym narzędziem, którym posługują się wyszukiwarki są specjalne roboty, zwane również botami, crawlerami czy pająkami. To wirtualni „użytkownicy”, którzy skanują globalne zasoby sieci w poszukiwaniu nowych domen. Nieustannie przeszukują one internet i cały czas trafiają na nowe serwisy, które są przez nie indeksowane i dodawane do bazy odnośników wyszukiwarki.

Gdy robot już znajdzie się na wybranej stronie, nie ogranicza się tylko do jej treści. Bada także umieszczone na niej linki i uwzględnia w swoim indeksacyjnym dziele. Znaczenie robotów jest ogromne, bo bez nich stron WWW nie dałoby się katalogować tak szybko i podsuwać użytkownikom pod nos atrakcyjnych i wartościowych treści.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *